155. horolezecký oddíl Vsetín     
Dnešní datum: 23. 07. 2014 | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Galerie fotografií |Odkazy | Bazar |  
  Seznam rubrik
mínus Enduro
mínus Expedice
mínus Fotografie
mínus Hory
mínus Kultovní slogany
mínus L A V I N Y
mínus Metodika
mínus Oddíl
mínus Ostatní
mínus Paragliding
mínus Připravované AKCE
mínus Potápění
mínus Promítání
mínus Recenze
mínus Seznam členů
mínus Skalky
mínus Skialp
mínus Tisk a ohlasy

  OS 155. HO Vsetín

Kontakt:
hribvs(zavinac)volny.cz


  Reklama Google


  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Galerie fotografií
Odkazy
Fórum
Bazar

Ankety
TOP 15

Autoři webu
Personalizace
Rozšířené vyhledávání
GambitRekreace v soukromíVlčí doupěJindřichohradeckovodlitniChata na SamotěUbytování velkých skupinKoupání v Jižních ČecháchSportovní rybolovUbytování v KunžakuGotický penzionLuxusní chataStrmilovský šachový klub

  Dlouhé výlety
2005 Kyrgyzstán
2005 China
2004 Tádžikistán - Pamír
2004 Íránské lyžování
2003 Kamčatka
2002 Kamčatka
2001 Pik Lenina
2000 Pik Lenina

  SummitPost.org kopce

  Informace
Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autoři článků nenesou odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí.

Oddílový web
155. HO Vsetín
© 2003-2008

Založeno na phpRS

 

Skialp

* Skialpový konec roku na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách, 27.-30. prosinec 2007

Vydáno dne 01. 01. 2008 (8396 přečtení)

Každoročně vyjíždíme po Vánocích na Memoriál do některého ze slovenských pohoří. Zatímco dříve byl Memoriál pravidelně lezecký, v poslední době už je více skialpový a umístěný do Vysokých Tater. Týden před Vánocemi byly všechny tatranské chaty pro čtyři a více lidí zaplněné. Jedině na Téryho chatě bylo ještě pár volných míst, která jsme si hned zarezervovali a v noci na 27. prosince vlakem vyjeli. Nemělo to chybu, počasí vyšlo dokonale, inverze, slunce, stejně tak chata a občerstvení na ní nemělo chybu.

Plevix, nově Idefix při sjezdu z Baranieho sedla

Plevix, nově Idefix při sjezdu z Baranieho sedla.Odkazy na další články

Sekvence jednoho pádu při skoku v Tatrách

Odjížděli jsme nočním rychlíkem o půl třetí ráno z Valašského Meziříčí, kdy už na nás z okna mával Plevix. Byl to Plevixův poslední výlet pod starou přezdívkou. Díky mladšímu bruderovi, který si v Černé hoře nemohl zapamatovat přezdívku Plevix, nazval si ho pracovně Idefixem. V Tatrách se to velmi chytlo. S výjimkou brudera Libora jsme se ve vlaku i trochu prospali a brzy nad ránem vypadli v Popradu. Stihli jsme TEŽku do Starého Smmokovce před sedmou hodinou ráno a ve Smokovci čekali na staršího brudera Honzu. Při pohledu na ceník ozubnice Smokovec - Hrebienok (cesta nahoru 170 Sk na osobu) jsme pochopili, že půjdeme pěšky. Ve Smokovci byly zbytky sněhu, výše už to byla místy skoro souvislá sněhová pokrývka.

Výstup k Téryho chatě s výhledem na inverzi

Výstup k Téryho chatě s výhledem na inverzi

Čtvrtek 27. prosince

Ze Starého Smokovce je to na Téryho chatu po značce 3.40 h, což jsme při výstupu díky dlouhé relaxaci na prosluněném Hrebienku i přetáhli. Kousek nad Hrebienkom jsem nasadil tulení pásy a lyže, zatímco zbývající trojice si chtěla potrénovat nosení lyží a skeletů na batohu. Potrénovali natolik důkladně, že vše donesli na zádech až na Téryho chatu. Na chatě jsme byli po poledni, dali si pivo a polévku, a ubytovali se.

Výborného počasí využili i dva paraglidisti

Výborného počasí využili i dva paraglidisti

Vyrazili jsme před druhou hodinou odpoledne, kdy už v dolině byl stín a zima. Někteří dokonce chtěli jít jenom pěšky. Nakonec jsme všichni šmatlali s lyžemi. S Idefixem jsem došel do Baranieho sedla (2393 m, FK 1765, I.) a chvíli počkali na Brudery. Na Baranie rohy se nám už nechtělo, tak jsme vyfotili Belanské Tatry bez sněhu, nasadili lyže a jeli dolů. Dolinou k chatě jsme dojížděli pomalu.

Radek Plevix Pleva z Baranieho sedla na Baranie rohy

Radek Plevix Pleva z Baranieho sedla na Baranie rohy

Na chatě bylo veselo, a nejvíce všechny přítomné pobavili brudeři Honza a Libor, kdy si Honza dal guláš s osmnácti knedlíky, Libor pouze z patnácti. Já jsem byl proti nim vyloženě trapný, když jsem měl pouhopouhých šest knedlíků. Hrajeme karty, trochu popíjíme piva a slivovici.

Pátek 28. prosince

Ráno není kam spěchat, snídáme až po půl osmé a z chaty odcházíme v 8.20 h směr Sedielko (2372 m, FK1604, CH.). Ze Sedielka je krásný výhled do Javorové doliny a na severní Javoráky. To nás však nezajímá, a za šlapajícím Idefixem stoupáme sněhem na hřeben a z něj na Malý Ĺadový štít (2608 a 2611 m, FK1606, I.) (nadmořské výšky jsou z Kroutila, aktuální mapy udávají menší hodnoty).

Mladší a starší bruder při sjezdu z Baranieho sedla

Mladší a starší bruder při sjezdu z Baranieho sedla

Hřeben je dobře schůdný, ale nevypadá to, že by to bylo na některou stranu sjízdné. První nápad je tak sjezd po výstupové stopě do Sedielka. To se však nelíbí Idefixovi, který chce jet z vrcholu přímo do Zadné Javorové doliny. Větší část sjezdu je vidět, ale spodní část se dá jenom odhadovat, zda je sjízdná, nebo se musí někde odtraverzovat. Idefix má s sebou vysílačky, a tak jede dolů. Ostatní čekáme na hřebenu, zda a jak to sjede. Zadařilo se mu a s jednou tlamou a chycením kamzíka se dostal na údolní svah kus pod Sedielko.

Bruder Honza při přeskakovaném oblouku

Bruder Honza při přeskakovaném oblouku

Lyže mám nasazené jako první a z minisedla pod vrcholem sjíždím první úsek v Idefixových stopách. Honza s Liborem jedou stejně jako Idefix přímo vrcholu. S nějakým focením postupně sjíždíme doů, k čemuž přidáváme dva traverzy doprava, abychom se vyhli skalám. V jednom případě to bylo zbytečně a Libor jedoucí jako poslední to projel přímo.

A ještě jeden hop

A ještě jeden hop

V dolní části sjezdu jsou i místa, kde se dá skákat, čehož částečně využíváme. Korunu dobrým výkonům nasazuje Honza, který při jednom ze skoků háže ukázkovou tlamu a přitom poněkud rozelementovává svou Silvrettu 500 (viz samostatný článek). Zbytek svahu tak dojíždí telemarkem - bez pádů. Mezitím se v údolí Idefix opaluje s opavskou slečnou, která se svými kolegy leze a přebývá v této dolině. Do Sedielka (2372, FK1605, CH.) stoupáme zpočátku hlubokým prašanem, který výše přechází v tvrdé tenké desky s měkkým podkladem. I při chůzi pěkně ve slušně velkých plochách praskají. V Sedielku zase s Idefixem chvíli čekáme na brudery. Honza s dopomocí dává dohromady svou Silvrettu 500 a začíná sjezd.

A jedeme dolů kopcem

A jedeme dolů kopcem

S Idefixem sjíždím jako první a chvíli čekáme na brudery. Zbytečně, chlapící se hodně rádi a dlouho kochají. Idefix tak mizí dole v dolině a já ho po dlouhé době marného čekání následuji. Brudeři si mezitím (později se ukazuje, že naprosto zbytečně) hrají na řezbáře. Na chatě se občerstvujeme, plkáme a popařujeme. Za vlast padla s dopomocí frýdecko-místecké dvojice další půllitrovka slivovice...

Bruder Honza 18, bruder Libor 15 knedlíků

Bruder Honza 18, bruder Libor 15 knedlíků

Sobota 29. prosince

Dnes odpoledne by měla dorazit další čtveřice ze Vsetína - Hřib, Hřibka, Brko a Dandy. Byli snadno nalákáni na krásné inverzní počasí, které už je v Tatrách několik dní. Idefix měl dnes závažný půlhodinový toaletní problém, takže jsme z chaty vyrazili až v 8.45 h. Cílem je Ĺadový štít (2628 m). Na hřebenu se to trochu změnilo a zkrátilo...

Svítání z Téryho chaty

Svítání z Téryho chaty

Došli jsme na lyžích pod Ĺadovou priehybu (2520 m, FK1650, I.) a slunce do nás pařilo, až se z nás kouřilo. Nasadili jsme mačky, sundali oblečení a s hůlkama v rukou začali šlapat vzhůru zajímavě ukloněným svahem. Slunce bylo úděsné a do priehyby jsme se dostali celkem vyšťavení. Na první pohled bylo jasné, že s lyžemi nemá smysl pokračovat dále na hlavní vrchol. Hřeben není těžký, ale poněkud exponovaný a s lyžemi nesmyslný.

Dvojice stoupá do Sedielka

Dvojice stoupá do Sedielka

Svah, po kterém jsme sem vyšmatlali také nevypadal obtížně, ale expozice a kvalita sněhu byla o dost horší. Osobně se mi nelíbilo ani jedno z toho, takže jsem vytáhl cepín a většinu svahu až pod skalnaté zúžení sešel na mačkách. Idefix sjel pár desítek metrů z priehyby a také sundal lyže. Starší bruder, k němuž se přidal i mladší bruder, naopak lyže nasadili a nepříliš stabilně vypadajícím svahem začali s opatrným sjezdem vlevo od výstupové stopy. Dojeli ním až na skalnaté prahy, kde natraverzovali doprava (při pohledu zezdola), aby se vyhnuli úzkému skalnatému místu. Pod zúžením už rychle dojeli na dno údolí. Pod zúžením jsem také nasadil lyže a rychle dojel k nim. Jedině Idefix si to dal celé dolů pěšky.

Libor těsně pod Sedielkem

Libor těsně pod Sedielkem

S dopomocí bruderů jsme provedli testování nového lavinového vyhledávače Pieps Freeride. Ukázalo, že má překvapivě dobré parametry.S Honzou jsme si udělali jeden krátký sjezd, zatímco Libor si vylezl až těsně pod Ĺadové sedlo (2341 m, FK1734, I.), odkud k nám rychle dojel. Jenom Idefix se rozhodl pro pěší pobíhání dolinou a s dalekohledem se přeorientoval na pozorovatele kamzíků.

Bruder Honza na hřebenu na Malý Ladový štít

Bruder Honza na hřebenu na Malý Ladový štít

Dojeli jsme na chatu, k níž právě přicházel plně naložený nosič. Zrovna také vyrážela ven vsetínská čtveřice na procházku výše do doliny. S výjimkou Hřibky byli ostatní na lyžích. My jsme už zapadli do chaty se občerstvit. Po návratu čtyřky se začalo trochu večírkovat a vydrželo se s tím až do deseti hodin.

Idefix na předvrcholu Malého Ladového štítu

Idefix na předvrcholu Malého Ladového štítu

Neděle 30. prosince

Ráno balíme, o půl osmé snídáme a rozdělujeme se. Bruder Honza sjíždí do doliny a jede za slečnou pod Nízké Tatry. Hřibka schází Malou Studenou dolinou pěšky. Idefix doprovází frýdecko-místeckou lezeckou dvojici na lezení ledů. A zbylá pětice vyráží směr Priečné sedlo (2352 m, FK, CH.). Hřib, Brko a Dandy vyrazili dříve a následováni smíšenou francouzskou dvojicí šli přes boční hřeben pod Priečné sedlo, zatímco já s Liborem jsme sjeli níže a hřeben obešli.

Babia hora na pozadí

Babia hora na pozadí

Pod výstupem do sedla jsme se téměř sešli, přeci jenem měli ale nějaký náskok, takže byli o kousek nad námi. Výstup do Priečného sedla byl celkem rychlý, vylepšený o nějakého poděsa na lyžích, který ze sedla sjížděl na nás. Nahoře dal jeden oblouk, potom kus sesul boke a dostal se pod zúžené místo. Tam pro změnu natraverzoval doprava, kde mu mezitím uhla vsetínská trojice. Strhával sníh a kusy ledu na ně, Francouze a i na nás. Nakonec projel okolo a my jsme v klidu došli do sedla. Francozi se šli slunit kus nad sedlo, naše grupa asi pět metrů pod sedlo. S Liborem jsme tam sjeli s jedním obloukem, ostatní tam došli na mačkách.

Blembákovci na Malém Ladovém štítu, mezi nimi Lomnický

Blembákovci na Malém Ladovém štítu, mezi nimi Lomnický štít

Půl hodiny jsme plkali a vegetili, abychom se rozdělili. Brko zamířil směrem na Zbojnickou chatu a někde pod Streleckými vežemi sjel a seskočil (čtyřmetrový led) směr chodník dolů na Hrebienok. Naše čtyřka mezitím sjížděla první svah pod Priečným sedlem, níže jsme uhli doleva a pod Prostredným hrotem (2440 m) jeli dále dolů. Sníh a jeho kvalita byly velmi různorodé. Dole ve stínu byl kus i nepříjemný po přemrzlém podkladu. Dojeli jsme na na chodník, počkali na Brko a lesem společně sjeli až na Hrebienok.

Bruder Honza mezi vrcholy Malého Ladového štítu

Bruder Honza mezi vrcholy Malého Ladového štítu

Z Hrebienku jeli Hřib, Brko a Dandy zubačkou, Hřibka a my jsme šli pěšky. Potkali jsme se u dolní stanice zubačky ve Starém Smokovci. Někteří se občerstvili a poté jsme se rozloučili. Čtyřka odjela autem na Vsetín, já s bruderem Liborem do Popradu. Tam jsme chvíli počkali na rychlík směr Bratislava. V přeplněném vlaku jsme stáli na chodbě až do Púchova... Ve vlaku jeli zajímaví humusáci, kteří si třeba celou dobu pilovali nehty nebo si je okusovali. Naštěstí vlak z Púchova do Horního Lidče a další směr Přerov už byla v pohodě. Navečer jsme byli doma.

Libor při sjezdu z Malého Ladového štítu

Libor při sjezdu z Malého Ladového štítu

Idefix s frýdecko-místeckou lezeckou dvojicí polezli ledy v údolí pod Terynou a večer zašli v Popradu do www.haliganda.com. Jídelní lístek a názvy jídel na něm stojí za to.

Honza při sjezdu z Malého Ladového štítu

Honza při sjezdu z Malého Ladového štítu

Libor při jednom v traverzu

Libor při jednom v traverzu

Zpátky v Sedielku, v pozadí výstup na Malý Ladový ští

Zpátky v Sedielku, v pozadí výstup na Malý Ladový štít

Inverze s Téryho chatou

Inverze s Téryho chatou

Kamzíci nám několikrát předvedli jak se chodí po horá

Kamzíci nám několikrát předvedli jak se chodí po horách

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

Idefix na začátku sjezdu z Ladové priehyby

V dolní části svahu z Ladové priehyby

V dolní části svahu z Ladové priehyby

V dolině

V dolině

Frýdecko-místecká dvojice v sestupu z Ladove priehyby

Frýdecko-místecká dvojice v sestupu z Ladove priehyby

Hřibka balí péřovou bundu do batohu

Hřibka balí péřovou bundu do batohu

Sestup z Téryho chaty k lezení ledů

Sestup z Téryho chaty k lezení ledů

Brko a Dandy pod Priečným sedlem

Brko a Dandy pod Priečným sedlem, co dodat?

Priečné sedlo a sesouvající se lyžař

Priečné sedlo a sesouvající se lyžař

Dandy pod Priečným sedlem

Dandy pod Priečným sedlem

Libor v Priečném sedle, Francozi nad ním

Libor v Priečném sedle, Francozi nad ním

Hřib zjišťuje mocnost sněhové vrstvy pod Priečným sed

Hřib zjišťuje mocnost sněhové vrstvy pod Priečným sedlem

Dandy ve sjezdu do Velké Studené doliny

Dandy ve sjezdu do Velké Studené doliny

Libor ve sjezdu do Velké Studené doliny

Libor ve sjezdu do Velké Studené doliny

Hřib ve sjezdu do Velké Studené doliny

Hřib ve sjezdu do Velké Studené doliny

Hřib ve sjezdu do Velké Studené doliny

Hřib ve sjezdu do Velké Studené doliny


Související články:
Zahájení lyžařské sezony na slovinském Krvavci (12.11.2009)
Engandin - St. Moritz (23.03.2009)
Zimní lyžařská a skialpová Zakarpatská Ukrajina (22.03.2009)
Výsledky KAMA SNOW CAMP 2009 Bosna a Hercegovina (06.03.2009)
Vytáhli jsme holky na hory (03.02.2009)
Povedená sobota 17. ledna 2009 ve Vrátné dolině (20.01.2009)
Místo Vrátné jsme s lyžemi skončili na Chopku (10.01.2009)
Skialpinistický a lezecký Memoriál 2008 na Chatě pod Soliskom (06.01.2009)
Skialpování před koncem roku ve Vysokých Tatrách (05.01.2009)
Rožnováci versus počasí, aneb 2000 kilometrů za lyžováním s deštěm v zádech (05.01.2009)
SKI SERVIS (12.12.2008)
Skialpinistické Pyreneje 2008 - slunce, spousta sněhu a občas déšť (10.05.2008)
Prašanový KAMA SNOW CAMP 2008 Bulgaria (05.04.2008)
Maxi záhrab u chaty pod Rysmi v únoru 1999 (04.04.2008)
Jak jsme místo skialpu na Hochreichartu (2416 m) skončili na Pálavě (08.03.2008)
Únorový skialpový výlet do oblasti Hochkönigu (20.02.2008)
První únorový víkend při skialpinismu v Stubaiských Alpách (04.02.2008)
KAMA SNOW CAMP 2008 Bulgaria, 21.-30. 3. (13.01.2008)
Skialpový výlet na Kralovu holu ve čtvrtek 3. ledna 2008 (08.01.2008)
Krátká, ale Velká Vánoční Fatra (07.01.2008)
Foto a video prezentace z konce roku ve Vysokých Tatrách (06.01.2008)
Opuštěné Pustevny (03.01.2008)
První prosinec na lyžích v Malé Fatře (02.12.2007)
Video Beskydy, Lysa hora 17-18.11.2007 (29.11.2007)
Parádní freeridy na Pustevnách - 18. listopad 2007 (20.11.2007)
Skialpový závěr sezóny na Hintere Schwarze (3628 m) (09.05.2007)
Pozdě ale přece o březnovém výletu do Chamonix (08.05.2007)
Skiextrémy Vysoké Tatry 2007 - třetí ročník (23.04.2007)
Skialpinistický KAMA SNOW CAMP 2007 Černá Hora – část II. - Bjelasica (14.04.2007)
Velikonoce na skialpech v Západních Tatrách (13.04.2007)
KAMA SNOW CAMP 2007 Černá Hora – část I. - Durmitor (03.04.2007)
Skialp v Nízkých Tatrách - Ďumbier, Chopok, 3.-4. únor 2007 (06.03.2007)
Skialpování v Malé Fatře v neděli 25. února 2007 (27.02.2007)
Skialpová túra Malá Fatra – Stoh 9. únor 2007 (14.02.2007)
Únorový skialp v Raxu a Schneealpen s nedostatkem sněhu a silným větrem (09.02.2007)
Zamyšlení nad skialpinistickou klasifikací obtížnosti výletů (24.06.2006)
Lyžařský instruktorský kurz (17.05.2006)
Zakončení skialpové sezony v Ötztálských Alpách, 12. - 14. května 2006 (17.05.2006)
NOVINKA - skialpinistický průvodce Žiarská dolina! (16.05.2006)
Skialp v pohoří Rodnei 2006 - vyhnal nás déšť, 8. - 14. duben 2006 (23.04.2006)
Jak jsme na skialpech nedošli na Wildspitze (3770m) (29.03.2006)
Ako bolo pri skialpování na Skialpfestu (23.03.2006)
Pokutování zraněné skialpinistky v Krkonoších a z něj vyplývající minianketa (05.03.2006)
Skialpování na Grosse Arberu (20.02.2006)
Skialpinistické průvodce/itineráře různě po světě (12.02.2006)
Neděle se skialpy na Velké Stolové (1049 m), Kněhyni (1256 m), Čertově Mlýně (1205 m), Tanečnici (1084 m) a Radhošti (1129 m) (11.01.2006)
Skialp ve skialpinistickém areálu Králova hoľa (1946m. n. m.) (10.01.2006)
Povánoční Velká Fatra na skialpech a snowboardech (09.01.2006)
Povánoční lyžování v Malé Fatře (02.01.2006)
Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m) (21.12.2005)
Víkendové skialpování a lyžování (20.12.2005)
Neplánované stretnutie (11.12.2005)
Kežmarák - Tatarkova cesta, VI - extrémní lyžování (27.05.2005)
Skialpinistický výlet do Ötztálských Alp, 14. - 15. května 2005 (18.05.2005)
Prostredný hrot - extrémní lyžování (12.05.2005)
Skialpinismus v pohoří Rodnei, 18. - 26. března 2005, část II. (11.05.2005)
Skialpinistický výlet do Schladminger Tauern, 23. - 24. duben 2005 (26.04.2005)
Skialpinismus v pohoří Rodnei, 18. - 26. března 2005, část I. (20.04.2005)
Únorový skialp v Rax Alpe (05.04.2005)

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Pala | Počet komentářů: 3650 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

 
  SKI SERVIS VSETÍN

SKI SERVIS Vsetín


  Blogy členů oddílu

P. Brinček BLOG

Paličův zanedbatelný sněhoblog

Voda Hory blog


  Kniha Hory a sníh


  Pozvánky

  Členové oddílu
seznam_clenu_pro_web-2011.pdf
Přihláška do oddílu (*.doc) Každý nováček si stáhne a pečlivě vyplní přihlášku, kterou buď pošle nebo odevzdá Hřibovi v nějkratším možném termínu.

  Skialp průvodce

Skialpinistické průvodce a itineráře různě po světě

Stupen lavínového nebezpečenstva

  PODPORA

Indet Safety System

Inpraise

Město Vsetín


  Sambar sport


  Novinky
06.06.2008: Deep Purple trochu jinak
Mrkněte na http://video.i.ua/user/625858/4403/22166 jak vypadá neobvyklé podání skladby Deep Purple. Dost dobré!

17.08.2007: RUMUNSKO - pěšky nebo na kole
V poslednich dnech se uvolnila dve mista do Rumunska na kola nebo na pesarnu. Odjezd 24 nebo 25.8.07 rano a navrat v nedeli za tyden. Cenda, CZ163314@tiscali.cz

02.08.2007: Horosraz na Čertových skalách
začátek září se blíží a s ním i výroční horolezecký sraz vsetínského oddílu. Účast členů povinná, kamarádi, známí a horolezci odevšad vítáni!

  Ptice, zbraně, ledy!!!
Světově proslulé vsetínské ptice/zbraně jsou určeny všem ledolezcům, extrémistům, skialpinistům, a dalším, kteří se pohybují v horách. Více se o nich dočtete na

  Spolupráce


  Anketa
Jaký druh horolezeckého sportu vyhledáváte nejvíce ?

Skalkaření
3759 (3759 hl.)
Vysokohorská turistika
3342 (3342 hl.)
Lezení v horách (klasické cesty)
2973 (2973 hl.)
Skialpinismus
3033 (3033 hl.)
Překližka
3135 (3135 hl.)
Ledy, mixy
2926 (2926 hl.)
Expedice, výškové horolezectví
2719 (2719 hl.)
Kanoning
2890 (2890 hl.)

Celkem hlasovalo: 24777


  Nejčtenější

Neexistují vhodná data!


  Komentáře

Databáze je prázdná!


  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

SummitPost.org all about mountains over the world

Expedition.sk